Haber

AB’den Ermenistan-Azerbaycan misyonu

Avrupa Birliği (AB), Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki gerilimde barışı tesis etmek amacıyla Ermenistan’a yüze yakın sınır gözlemcisi gönderme kararı aldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından yapılan açıklamada, 27 üye ülkenin dışişleri bakanlarının Brüksel’de “AB Ermenistan Misyonu” (EUMA) adlı yeni bir sivil misyon kurma kararı aldığı belirtildi. Pazartesi gününde.

Borrell’in ofisinden alınan bilgiye göre, önümüzdeki haftalarda Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Dağlık Karabağ bölgesine uzmanlar gönderilecek.

Başlangıçta iki yıl olarak planlanan misyon, sınır bölgesinde istikrara katkıda bulunmayı ve iki düşman ülke arasında güven tesis etmeyi amaçlıyor.

Borrell, misyonu “AB’nin Güney Kafkasya’daki angajmanında yeni bir aşama” olarak değerlendirdi ve “hedef bölgede sürdürülebilir barış” ifadesini kullandı.

1991’den beri kriz

Azerbaycan ve Ermenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Dağlık Karabağ bölgesi konusunda sık sık çatışıyor. Tahminlere göre bu süreçte yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybetti. 2020 yılında 6.500’den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan savaş, Rusya’nın aracılık ettiği ateşkes anlaşmasıyla sona erdi. Bu süreçte Ermenistan, Dağlık Karabağ’da geniş bir alandan çekilmek zorunda kaldı.

Borrell’e yakın kaynaklara göre misyonun Rusya ile AB arasındaki gerilimi daha fazla artırması beklenmiyor. Uzmanlara göre Moskova’nın Güney Kafkasya’daki etkisi, Ukrayna’daki taarruz savaşı nedeniyle azalıyor.

Brüksel’den yapılan açıklamada, söz konusu misyonun AB’den Ermenistan hükümeti tarafından talep edildiği belirtildi.

Ekim ayında ilk etapta iki aylık bir süre için sınır bölgesine yaklaşık 40 gözlemci gönderildi.

AFP / TY,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu