Haber

‘BRICS Batı’ya karşı koyabilecek kadar güçlü tek kutup’

Tahran Üniversitesi öğretim görevlisi, Orta Doğu ve Arap ülkeleri uzmanı Hüseyin RoivaranSputnik’e yaptığı açıklamada İran’ın BRICS’e katılma ihtimalini ve örgütün gelişme umutlarını değerlendirdi:

“Kuşkusuz Batı bloğunun acımasız yaptırımlarına maruz kalan İran, BRICS’e katılarak Batı’nın Tahran’ı izole etme çabalarını ve baskılarını atlatabilir ve birlik içinde kendisini koruyabilir. Bu konu en etkili politik araçlardan biridir. Yaptırımlar etkisiz hale getirilecek. “Bu grubun üye ülkeler arasındaki ticaret sayesinde elde edeceği başarı, BRICS’i Batı yaptırımlarına tabi tüm ülkeler için bir sığınak haline getirecek.”

Sadece İran’ın değil, Rusya ve Çin’in de şu ya da bu şekilde yaptırım altında olduğunu hatırlatan Roivaran, örgüt içindeki ticari ve ekonomik ilişkilerin tüm üye ülkeler için önemli olduğunu kaydetti.

Mısırlı siyaset uzmanı Muhammad Seyed Ahmed, BRICS’e olan ilgiyi şu şekilde tanımladı:

“Küresel mali ve ekonomik kriz, BRICS grubuna olan ilginin artmasına neden oldu; çünkü BRICS, ekonomik açıdan da dahil olmak üzere Batı’ya karşı çıkabilecek kadar güçlü olan tek kutup. “Grup, Batı’nın tüm engellemelerine rağmen büyük bir başarı elde etti ve bu da Küresel Güney’in dikkatini çekiyor.”

Ahmet, “BRICS’in Yeni Kalkınma Bankası, Dünya Bankası ve IMF’nin tam rakibi haline geldi. Bu bankayla işbirliği yapmak daha güvenli çünkü ülkeleri dolara bağımlı hale getiren krediler vermiyor. Gelişmekte olan ülkeler bunu ne kadar fark ederse BRICS Bankası’nın popülaritesi de o kadar artacaktır.” ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu