Haber

Gazipaşa’da Çekirdeksiz Nar Coğrafi İşaret Olarak Tescillendi

Gazipaşa’da festivalleri düzenlenen çekirdeksiz nar, coğrafi işaret olarak tescillendi. Gazipaşa’nın çekirdeksiz narı, Antalya’nın coğrafi işaretli 16’ncı ürünü oldu.

Gazipaşa’da üretimi yapılan ve ilçede düzenlenen festivalle ünü ülke sınırlarını aşan çekirdeksiz nar, Gazipaşa’nın yürüttüğü yoğun çalışmalar sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan Coğrafi Tescil İşareti Belgesi aldı. Belediye. Bu sonuçla Gazipaşa’nın çekirdeksiz narı, Antalya’nın 16’ncı coğrafi işaretli eseri oldu.

“GAZİPAŞA’MIZA MUTLULUK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, “Her yıl düzenlediğimiz Çekirdeksiz Nar Festivali ile lezzeti ve lezzeti ortaya çıkıyor.

Kolay tüketilmesiyle bilinen seçkin çekirdeksiz narımızın tanıtımını geçtiğimiz ekim ayında yaptığımız patent başvurusu sonucunda ‘Gazipaşa’ yaptı.

Çekirdeksiz Nar’ coğrafi işaret ile tescillendi. Antalya’nın 16’ncı coğrafi işaretli eseri olan Gazipaşa Çekirdeksiz Narı’nın tescili;

Üreticimize, esnafımıza, tüketicimize ve Gazipaşa’ya hayırlı olsun.

GAZİPAŞA ÇEKİRDEKSİZ NARI’NIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Gazipaşa Çekirdeksiz Narı, ilçede yetişen narlardan doğal mutasyonlarla ortaya çıkan bir nar çeşididir. Çekirdeğinin çok yumuşak olması nedeniyle ‘çekirdeksiz nar’ olarak da bilinir ve genellikle sofralık olarak tüketilir. Rengi, tadı ve aroması diğer narlardan farklıdır. Asitliği çok düşük ve antioksidan oranı yüksek olduğundan tatlıdır. Taneleri iri olup granülasyonu kolaydır. Dış kabuğu açık yeşil sarı ve ince iken meyvenin iç rengi pembemsi açık kırmızıdır. 100-1200 rakım aralığında yetiştirilebilirken lezzet ve verim en yüksek 800’dür. Özellikle dağlık ve engebeli topraklarda yetişir. Meyvenin ağırlığı yaklaşık yarım kilodur.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

haber-kecioren.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu