Yaşam

Sanatçısı bilinmeyen Brecy Tondo tablosunun gizemi

İngiltere merkezli Nottingham Üniversitesi ve Bradford’dan akademisyenler, Brecy Tondo tablosundaki iki yüzü yapay zeka yüz tanıma teknolojisiyle Rafael’in Sistine Madonna tablosundaki yüzlerle karşılaştırdı.

Sınav sonuçlarını dün bir basın açıklamasıyla açıklayan akademisyenler, iki eserdeki yüzlerin aynı olduğunu vurguladı. “Bu, iki resmin aynı sanatçı tarafından yapılmış olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor”açıklama yaptı.

Brecy Tondo’ya pigment analizi de yapan akademisyenler,

“Tablonun özelliklerinin tipik bir Rönesans eseri olduğu düşünülüyor ve bu nedenle daha sonraki (bir seferde yapılmış) bir kopya olması pek olası değil” dedi.

benzerlik açıklaması

Basın bülteni, yapay zeka yüz tanıma teknolojisinin Bradford Üniversitesi’nden Profesör Hassan Ugail tarafından geliştirildiğini belirtiyor (Yüz tanıma teknolojisi), verileri birden çok filtreden geçirmek için derin sınır ağı (DNN) olarak adlandırılan şeyi kullanıyor.

DNN’lerin manzara ve görüntülerdeki kalıpları insan gözünden çok daha yüksek doğrulukla tanımlayabildiği söylendi. İki tablodaki Madonnaların yüzleri arasındaki benzerlik yüzde 97 iken, bebeklerin yüzleri karşılaştırıldığında yüzde 86 sonuç verdi. Akademisyenler yüzde 75’in üzerindeki benzerliklerin birebir kabul edildiğini vurguladı.

Raphael kimdir?

Raffaello Sanzio, kısaca Raphael, Rönesans’ın usta ressamı ve mimarı olarak bilinir. Madonna tasvirleriyle ünlenen Rafael’in Vatikan’da birçok eseri bulunuyor. Rafael, Michelangelo ve Loenardo da Vinci, dönemin ‘Büyük Ustaları’ olarak anılır.

haberahirli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu